lu.se

Byggnadsfysik

Lunds Tekniska Högskola

Denna sida på svenska This page in English

Personal

Professorer och lärare

Avdelningsföreståndare
Lars-Erik Harderup, Universitetslektor, Tel. 046-222 73 83
lars-erik.harderup@byggtek.lth.se                                                                               
Prefekt
Jesper Arfvidsson, Professor, Tel. 046-222 73 87
jesper.arfvidsson@byggtek.lth.se
Universitetslektor
Hans Bagge, Tel. 046-222 96 15
hans.bagge@byggtek.lth.se 
Professor (deltid 20%)
Johan Claesson, Tel. 031-772 19 96
johan.claesson@byggtek.lth.se 
johan.claesson@cth.se   

Universitetslektor
Elisabeth Kjellsson, Tel. 046-222 85 94
elisabeth.kjellsson@byggtek.lth.se 
Adjungerad Professor (deltid 20%)
Kristina Mjörnell, Tel. 010 516 57 45 eller 0730 88 57 45
RISE
kristina.mjornell@ri.se

Docent,
Vahid M. NikTel. 046-222 62 68
vahid.nik@byggtek.lth.se

Personal page

Universitetslektor
Petter Wallentén, Tel. 046-222 73 81
petter.wallenten@byggtek.lth.se
Adjungerad universitetslektor
Stephen Burke
stephen.burke@byggtek.lth.se
Adjungerad universitetslektor
Olof Mundt-Petersen
olof.mundt.petersen@akkonsult.com

Doktor
Akram Abdul Hamid, Tel 046 222 45 71
akram.abdul_hamid@byggtek.lth.se

 

 

Doktorander

 

Doktorander

Olle Ekberg, Tel. 072 216 81 98
olle.ekberg@byggtek.lth.se

 

Industridoktorander

Carolina Hiller, Tel. 010-516 51 46
RISE
carolina.hiller@ri.se

Maria Nordberg, Tel. 072-205 51 22
AK-konsult
maria.nordberg@akkonsult.com

Peter Ylmén, Tel. 010-516 51 51
RISE
peter.ylmen@ri.se

Yuchen Yang, Tel. 046-222 73 84
Jiangsu Holdsun-Zue Yarn & Textile Co., Ltd.
yuchen.yang@byggtek.lth.se

Tomas Ekström, Tel. 070 271 95 50
tomas.ekstrom@byggtek.lth.se

Jenny von Platten, Tel. 073-573 45 36 
RISE
jenny.von.platten@ri.se

Pei-Yu Wu, Tel. 070 462 07 23  
RISE
pei-yu.wu@ri.se

 

 

Teknisk och Administrativ personal

Ekonomi och Administration
Bitte Rosencrantz, Tel. 046-222 73 85
bitte.rosencrantz@byggtek.lth.se 

 

Institutionsadministratör
Kali Olsson, Tel. 046-222 73 89
kali.olsson@hvac.lth.se

 

 

 

Sidansvarig: