lu.se

Byggnadsfysik

Lunds Tekniska Högskola

Denna sida på svenska This page in English

Personal



Professorer och Lärare

 

Avdelningsföreståndare
Lars-Erik Harderup, Universitetslektor, Tel. 046-2227383

lars-erik.harderup@byggtek.lth.se                                                                                   
Prefekt
Jesper Arfvidsson, Professor, Tel. 046-2227387
  
jesper.arfvidsson@byggtek.lth.se
Universitetslektor
Hans Bagge, Tel. 046-2229615
 
hans.bagge@byggtek.lth.se 
Professor (deltid 10%)
Johan Claesson, Tel. 031-7721996

johan.claesson@byggtek.lth.se 
johan.claesson@cth.se   
Professor Emeritus
Arne Elmroth, Tel. 0156-20170
   
arne.elmroth@byggtek.lth.se     
Universitetslektor
Elisabeth Kjellsson, Tel. 046-2228594

elisabeth.kjellsson@byggtek.lth.se 
Adjungerad Professor (deltid 20%)
Kristina Mjörnell, Tel. 010 516 57 45 eller 0730 88 57 45
SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut

kristina.mjornell@sp.se

Docent, Tel. 046-2226268
Vahid M. Nik

vahid.nik@byggtek.lth.se

Personal page

Universitetslektor
Petter Wallentén, Tel. 046-2227381
  
petter.wallenten@byggtek.lth.se



Teknisk och Administrativ personal 
Inst.adm.
Suzanne Persson, Tel. 046-2227389

suzanne.persson@byggtek.lth.se 
Ekonom
Bitte Rosencrantz, Tel. 046-2227385

bitte.rosencrantz@byggtek.lth.se 



Doktorander

Akram Abdul Hamid, Tel 046 2224571

akram.abdul_hamid@byggtek.lth.se 
Johan Stein, Tel. 046-2227874

johan.stein@byggtek.lth.se 



Industridoktorander
Carolina Hiller, Tel. 0105-165146
SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut

carolina.hiller@sp.se
Maria Nordberg, Tel.  08-50436004, mobil 070-5273004
AK-Konsult

maria.nordberg@skanska.se 
Peter Ylmén, Tel. 0105-165151
SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut

peter.ylmen@sp.se

 

 

Sidansvarig: